Menu

Ciocia Grażynka donosi

....takie tam o wszystkim....

Cytaty - Czy mścisz się na ogniu....

gladys59

P12704321

Czy mścisz się na ogniu, który spalił twój dom, czy na człowieku, który go podłożył? - Nora Szczepańska "Zemsta Karibu"

Mężczyzna podpalił sam siebie. Nastolatek powiesił się. Młoda kobieta połknęła zabójczą ilość tabletek na sen. Ktoś z nich przeżył. Ktoś umarł.

Kiedyś samobójców grzebano w ziemi poza terenem cmentarza. Przy płocie. Uznawano, że wobec Boga popełnili najgorszy z grzechów - sami odebrali sobie życie, którego sobie nie dali.

Dopiero od 1983 roku w Kościele Katolickim przestał obowiązywać zakaz chrześcijańskiego pogrzebu dla samobójców. Nie zawsze jednak odbywa się on zgodnie z wolą rodziny. Oto studentka, będąca w stanie ostrej depresji, popełnia samobójstwo. Proboszcz w jej parafii odmawia katolickiego pochówku, zgodnie z klauzurą sumienia. Ale inny kapłan nie ma wątpliwości - odprawia mszę, prowadzi kondukt do grobu. Mówi nie o grzechu dziewczyny, ale o winie innych, być może naszej, być może ich.

Nie ogień, ale człowiek spalił dom.

Kto ponosi winę za samospalenie, za powieszenie czy rzucenie się pod pociąg? Kto doprowadza samobójców na skarpę życia, z której rzucają się w przepaść?

Z dnia na dzień stajemy się coraz bardziej samotni. Najsilniejszą więź między ludźmi kiedyś tworzyła rodzina. Dziś jest coraz mniejsza. Dziś jej członkowie rozjeżdżają się po świecie. Więź zanika. Nie wszyscy sobie z tym radzą. Nie wszyscy potrafią odnaleźć kogoś bliskiego wśród sąsiadów, parafian, szkolnych kolegów.

Zamykamy się w swoich mieszkaniach na zamkniętych osiedlach. Boimy się złodziei, gwałcicieli, morderców. Mamy wrażenie, że cały świat wokół nas składa się właśnie z takich ludzi. Jeśli idziemy pustą ulicą, a ktoś podążą za nami, oblewa nas pot ze strachu. Jeśli chcemy komuś pomóc, zastanawiamy się, czy warto, czy ten ktoś zechce pomocy. Gdy ktoś nam chce pomóc w rozwiązaniu problemu, boimy się, że chce nas wykorzystać, że ma w tym jakiś materialny interes.

Otacza nas ogień.

Za każdym samobójstwem stoi drugi człowiek. Polityk, znajomy, dziennikarz, sąsiad... ja, ty, on... Tak, wiem, nie zawsze da się pomóc.... ale trzeba próbować....

 

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • pacobloglopez

    Po prostu za niedługo w gminach trzeba będzie wyznaczyć teren , na którym chowani są według pomysłu rodziny lub przyjaciół . Może znajdzie się ktoś kto będzie łączył oba te kręgi i zadba o warstwę słowno muzyczną . Skąd wniosek , że faceci w długich sukniach muszą mieć monopol na pochówek ? Raz pozwolili na palenie zwłok, a potem zakazali z powrotem ze względu na większą wartość trumien niż wazonów chyba. Na pogrzebie Haliny powinni włączać coś co lubiła , a nie co się obecnie włącza w kościele, bo tam harmonie mi np kompletnie nie odpowiadają . Z drugiej strony co mnie to obchodzi, kiedy będę już to oglądał z góry, albo wcale. Innych możliwości nie ma.

© Ciocia Grażynka donosi
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci